מה ההבדל בין חיסכון לבין השקעה?

בשפת היומיום התקבעו הגדרות למילים 'חיסכון' 'והשקעה'. המציאות הפיננסית כבר הרבה יותר מתקדמת. צרכנות פיננסית חדשה במשפחה ובעסק
חיסכון והשקעה - הבית הפיננסי שלכם

איך ולמה סוכן הביטוח הפך לבית הפיננסי לכם?

חיסכון? השקעה? אין הבדל. חיסכון הוא סוג של השקעה, אלא שבשפת היומיום שלנו נוצר הבדל, ואולי אפילו מהותי: כאשר אומרים ‘חיסכון’ מתכוונים בדרך כלל למהלך פיננסי סולידי, שאינו דורש התעסקות מרובה, ועם רווחיות נמוכה. לעומת זאת, כאשר אומרים ‘השקעה’ מתכוונים למהלך פיננסי נועז, עם סיכונים, שדורש תשומת לב מתמדת, ויש בו פוטנציאל לרווח גדול.

עוד הבדל: כאשר אומרים ‘חיסכון’ מתכוונים לרוב למהלך פיננסי שיש לו מטרה מוגדרת – השכלה גבוהה, דירה לילדים, החלפת דירה, קצבת פנסיה וכד’. ואילו כאשר אומרים השקעה מתכוונים לכסף שהמטרה שלו היא לייצר עוד כסף.

כך התקבעו הדברים בשפה, בתקשורת וגם בפרסומות.

כאמור, זה לא מדויק. כי גם בשוק ההון אפשר לפעול באופן סולידי, וגם בתוכניות חיסכון לטווח ארוך אפשר לקבל החלטות נועזות. בסופו של דבר, כפי שאמרנו בהתחלה – תוכנית חיסכון היא סוג של השקעה, כמו שנדל”ן מניב הוא סוג של השקעה. לפיכך, גם החיסכון הפנסיוניקרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים, קופות גמל – הוא סוג של השקעה.

מדוע זה חשוב? למה “לשחק” עם ההגדרות?

קודם כל, טוב לדעת דברים. לכו תדעו מתי הידע הזה יעזור לכם באיזה תשבץ. אבל כמובן שיש לכך חשיבות לחיים.

העולם עובר לתפיסה של תכנון כלכלי הוליסטי. במרחב העסקי זה מוכר מזמן, אך כעת המתודולוגיה של תכנון וניהול כלכלי הוליסטי הופכת להיות נפוצה גם במרחב הפרט והמשפחה.
בתפיסה ההוליסטית, כפי שנובע משמה, מתייחסים לכלל ההיבטים הפיננסיים של המשפחה (או העסק) ועל הקשרים וההשפעות ההדדיות ביניהן. בנוסף, וזהו הכלל השני, לכל פריט ולכל החלטה יש משמעות לא רק בפני עצמם אלא גם בראייה הכוללת.

זאת, אגב, הסיבה שהניע את הרפורמה הגדולה של העשור הראשון במאה ה-21, בה הועברו תוכניות החיסכון מהמערכת הבנקאית לסוכני הביטוח.
מי שמלווה את המשפחה בנושא הפנסיוני צריך ללוות את המשפחה גם בנושאי חיסכון – זה היה ההיגיון מאחורי המהפכה.

כיום סל המוצרים והפתרונות של סוכן הביטוח כולל גם אפיקי השקעה שבעבר היו זמינים רק אצל יועצי השקעות: נדל”ן מניב, קרנות נאמנות, תעודות סל, קומודיטיז, קרנות פרייבט-אקוויטי, אסטרטגיות לונג/שורט, ארביטראז’ ועוד.

סוכן הביטוח – הבית הפיננסי שלכם

זאת המגמה העולמית – סל השירותים והפתרונות של סוכן הביטוח “החדש” מקיף כיום את כל מגוון הצרכים והשאיפות של משפחות ויחידים:

  • ביטוח רכוש – רכב, דירה
  • ביטוח סיכוני גוף ונפש – בריאות, חיים, סיעוד
  • ביטוח פנסיוני – קרנות פנסיה, ביטוח מנהלים, קופות גמל
  • חיסכון נזיל לכל מטרה – קרנות השתלמות, קופ”ג להשקעה, פוליסות חיסכון
  • כלים פיננסיים – קופ”ג תיקון 190
  • השקעות אלטרנטיביות – קרנות נאמנות, תעודות סל וכד’ (ראו פירוט לעיל)

סוכן הביטוח הוא כעת הגורם המקצועי המרכזי לשירות הצרכן הפיננסי העכשווי – כולנו, בעצם. זה קרה לאט לאט, בגיבוי של חקיקה מתאימה, כי סוכן הביטוח תמיד היה הגורם המקצועי היחיד שהבין שפוליסת ביטוח בריאות היא בעצם השקעה פיננסית.

כלומר, לא מדובר “במשחקי הגדרות” אלא במיקוד הידע וההבנה של העולם הפיננסי החדש ושל סל הפתרונות המודרני, כאשר הצרכן הפיננסי – אדם, משפחה או עסק – במרכז התמונה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

לקבלת שירות או הצעת מחיר

03-5666260

מענה טלפוני: ימים א’-ה’, בשעות 09:00 – 17:30.
—–
צור קשר