בחירת קופת גמל – מדריך לחוסך

האם להחליף קופת גמל? למי זה כדאי? איך עושים את זה? המדריך לחוסך נותן תשובות למגוון שאלות לקראת מהלך של בחירת קופת גמל בהתאמה אישית.
מטבעות ושטרות – בחירת קופת גמל – מדריך לחוסך

תשובות לשאלות נפוצות שיעזרו לכם בתהליך בחירת קופת גמל

בעקבות הרפורמות האחרונות בשוק ההון, הבנקים מוכרים את קופות הגמל שברשותם לגורמים אחרים. עשרות אלפי שכירים ועצמאים מנצלים את ההזדמנות לבדק בית, בוחנים היטב מי מנהל להם את כספי הגמל וההשתלמות – ומעבירים את קופות הגמל שלהם – לניהול שונה, מתמחה בהשקעות, ולקופות שתואמות את טעמיהם וצרכיהם השונים והמשתנים. על פי נתוני האוצר – עד סוף שנת 2006 יעברו למעלה מ10- מיליארד ₪ ויותר לקופות בניהול בתי השקעות פרטיים

מהם הסיבות המרכזיות להעברת קופת גמל?

 • הזכות לבחור את הקופה המתאימה ביותר לחוסך מתוך שלל היצע הקופות בשוק.
 • אובדן התשואה לעומת היכולת להרוויח יותר בקופות המנהלות את הכספים ביעילות גדולה יותר.
 • קל ופשוט מאוד לעבור לקופת גמל אחרת, בלי לוותר על רמת ביטחון גבוהה.
 • אין קנסות או איבוד זכויות בהעברת כספים ויותר אנשים מבינים את זה.

במה רשאיות קופות גמל להשקיע את נכסיהן?

חשוב מאד להבין כי כספי קופת הגמל מושקעים כולם באפיקי השקעה שונים – כגון מניות ואיגרות חוב והכל בהתאם לסוג הקופה, תקנונה, והוראות משרד האוצר. לכל מפקיד בקופת גמל מתבצע חשבון נפרד בו נרשמות: הפקדותיו, משיכותיו, הרווח (או ההפסד) על השקעתו בקופה ודמי הניהול הנגבים מחשבונו. התשואה מחולקת בין כל בעלי החשבון בקופת הגמל באופן יחסי לחלק העמית בסך נכסי הקופה. למעשה, רוב הכסף שלך מושקע בשוק ההון הפתוח – במניות, באג”ח ממשלתי, באג”ח חברות, בפיקדונות שקליים בפיקדונות מט”ח, ועוד. קיימים סוגי נכסים אחרים עליהם נרחיב בהמשך. כל קופה משקיעה אחוז אחר מנכסיה במניות, באג”ח ממשלתי ובאג”ח אחר – לעיתים מסוכן יותר ולכן כדאי שאתה, החוסך בקופות, תדע היכן מושקע כספך ואיזה סיכון לוקח מנהל ההשקעות בקופה, כדי להשיג לך תשואה עודפת.

הידעת?

בשוק הישראלי כ – 620 קופות גמל שונות, ולמעלה מ – 50 בתי השקעות המנהלים קופות גמל. ·לכל קופה מדיניות השקעה הקבועה בתקנון. ישנן קופות המשקיעות עד 50% באג”ח,ללא השקעה ·במניות, ישנן קופות המשקיעות לפחות 50% מנכסיהן במניות וישנן קופות כלליות, המשקיעות כ- 30% מנכסיהן במניות.

למרבית הקופות מדיניות ההשקעה של השקעה במניות בין 10% לבין 35% מניות. ·לא ניתן לבחון קופה מנייתית מול קופה שקלית – התוצאות של שתיהן, לעומת הסיכון, הינן שונות בתכלית.

על מנת לבחור את הקופה המתאימה לצרכיך, יש לבצע הליך מסודר של אפיון הצרכים, ובחירה מבין הקופות המתאימות לך.

נמר סוכנות לביטוח ופנסיה פיתחה מודל פשוט ומיוחד, המאפשר לך לבצע אפיון של הצרכים שלך, ולבחור מבין שלל הקופות את הקופה המתאימה ובעלת הביצועים הטובים ביותר, נכון למועד הבדיקה. חשוב לציין שהביצועים הינם דינאמיים, ולכן חשוב לבצע בדיקה לפחות אחת לשנה, לגבי ביצועי הקופה והתאמתה לצרכיך.

מהם אם כן השלבים החשובים בבחירת קופת גמל?

שלב ראשון – העדפות מקדימות

השלב המקדים הוא בחירה בנתונים אובייקטיביים-אקסוגנים מכיוון שלכל אחד מאיתנו קיימת העדפה שונה לגבי אופי הגוף אשר ינהל עבורנו את הקופה:

 • סוג בית השקעות: חברת ביטוח, גוף פרטי, קרן פנסיה.
 • וותק בית ההשקעות או וותק הקופה
 • היקף הנכסים המנוהל על ידי הקופה

יתכן כמובן שנהיה אדישים לבחירה בשלב זה, ונעבור לשלבים הבאים ללא “דרישות מוקדמות”

שלב שני – אפיון צרכים אישי:

 • מהי מטרת השקעה – כלומר “בסוף הדרך” האם הכסף מיועד לצורך מסוים וספציפי?
 • טווח ההשקעה – כמה זמן נשאר לי ליום משיכת הכספים המתוכנן (לא בהכרח יום הזכאות)
 • העדפות סיכון אישיות – אוהב סיכון, שונא סיכון וכו’

נדגיש בהערת אגב, כי גם אם ההעדפה האישית היא לנטילת סיכון גבוה, במידה ומטרת ההשקעה ו/או טווח ההשקעה אינו מתאים, המודל שלנו ימליץ על אחוז חשיפה מנייתית נמוך יותר על מנת למנוע השפעה של תנודתיות בטווח הקצר.

שוק קופות הגמל מציע 4 סוגים עיקריים שונים של סיכון ראשי הנקבע על פי אחוז החשיפה למניות.

 • הגנתי עד 10% חשיפה למניות
 • סולידי רגיל עד 30% חשיפה למניות
 • אקטיבי עד 50% חשיפה למניות
 • נועז לפחות 50% חשיפה למניות

לאחר קביעת הסיכון הראשי, יש צורך לבחון את הסיכון המשני מבין קבוצת הבחירה, שנקבע על פי אחוז החשיפה לנכסים מסוכנים וסטיות תקן כמו שנפרט בהמשך.

שלב שלישי – בחינת התוצאות מבין הקופות הרלוונטיות לנו

בחירת הקופה העונה על הקריטריונים שבחרנו בשלב א’ ו ב’ ובעלת דרוג שארפ הגבוה ביותר. ככל שמדד שארפ גבוה יותר, כך הקופה הניבה תשואה גבוה יותר ביחס לסיכון שבהשקעה .

מומלץ לאמוד את הביצועים לאורך זמן וביותר מחתך אחד. כך למשל לאמוד את 12 ואת 36 החודשים האחרונים.

שלב מתמשך – בקרה לאורך זמן

אחת לשנה, יש לחזור ולבדוק את צרכי העמית,שמא חלו שינויים בצרכים האישיים. כמו כן יש לבדוק אחת לשנה את מדיניות ההשקעה של הקופה שבחרנו ואת היקף נכסיה ,שמא הם לא מתאימים יותר לצרכי העמית. רצוי גם לבדוק אחת לתקופה שהקופה שלנו ממשיכה להציג דרוג מדד שארפ גבוה ושביצועיה משביעים את רצוננו , כמו בעת בחירת הקופה.

דוגמא לבחירת קופת גמל

ניקח עמית לדוגמא : גבר בן 60 נאפיין את צרכיו לפי השלב הראשון:

 • סוג בית השקעות – לא משנה ללקוח.
 • הקף הנכסים המנוהל על ידי הקופה –מחקרים מראים שככל שהיקף נכסי הקופה קטן יותר כך התשואה שלה גבוהה יותר. נאפיין את צרכיו של הלקוח לפי השלב השני:
 • מטרת השקעה – חיסכון לגיל הפרישה
 • טווח ההשקעה – לפחות 5 שנים
 • העדפות סיכון אישיות – עד 30% מניות כעת נבדוק האם יש לעמית העדפות לגבי הסיכון המשני אותו ירצה העמית לקחת: נכסים מסוכנים – העמית אדיש סטיית תקן – העמית רוצה סטיית תקן נמוכה.

כעת, נוכל למפות ולקבל את קופת הגמל המתאימה ביותר לצרכי הלקוח.

מהו “סיכון” בהקשר עם ניהול קופת גמל?

המדדים המגדירים סיכון בקופת גמל כמו גם בהשקעות אחרות הם בעיקר:

 • מניות – כסיכון ראשי, סוג המניות, פיזור גאוגרפי ועוד.
 • התנהגות התשואה – תנודתיות (נמדדת בשונות גבוהה של התשואות לאורך החודשים) זהו למעשה מדד “מנבא” – האם התשואה בחודשים הבאים צפויה להיות שונה מהותית מהתשואה הממוצעת עד היום או ללא קשר.
 • סוגי הנכסים – סחירות הנכסים (היכולת למכור אותם בשוק), דרוגם (רמת הביטחון של הנכס)
 • נזילות – מזומן, מק”מ וני”ע סחירים – מקלים על שינויי פוזיציה בזמנים קשים
 • קופה צומחת – כספים נכנסים ולא יוצאים מהקופה – מנהל ננשקעות לא צריך למכור נכסים טובים על מנת להיות נזיל אלא לרכוש כל הזמן נכסים טובים.
 • סיכוני מטבע – הנובעים מפיזור גאוגרפי – השקעות במטח מופעות מהמטבע בו התבצעה העיסקה.(חשיפה כפולה)

מה יקרה אם החברה הפרטית המנהלת את כספי “פושטת רגל”?

הכסף תמיד בבנק. התפעול של כל קופות הגמל החוץ בנקאיות נעשה על ידי בנק זה או אחר. כך לכל עמית נפתח חשבון קופת גמל בבנק בו מתפעלת החברה הפרטית את קופות הגמל שלה.

אילו סוגי קופות גמל קיימים?

אם נתעלם מהחלוקה לקבוצות השקעה שונות כגון מנייתי מאוזן וכו’, נראה שישנם מספר סוגים כלליים של קופות גמל שהעיקריים שבהם:

קופת גמל לתגמולים לשכירים/עצמאיים – בקופת גמל של שכירים העובד ומעבידו מפקידים לקופה הפקדות חודשיות שוטפות משכרו של העובד. בקופות של עצמאיים ההפקדה היא עצמאית על ידי העמית בלבד.

בדומה לקיים בארה”ב ולבחור את תמהיל (IRA) בעתיד הקרוב נוכל לנהל את כספנו בקופת גמל בניהול אישיההשקעות האישי שלנו בקופת הגמל. קופת גמל לפיצויים – קופת גמל שבה ההפקדה מגיעה מהמעביד להבטחת זכויות העובד לפיצויי פיטורין. הכספים נרשמים על שם העובד.

קרן השתלמות לשכירים או לעצמאיים – בקרן שכירים העובד ומעבידו מפקידים לקרן הפקדות חודשיות משכרו השוטף של העובד. לקרן של עצמאיים רשאי להצטרף רק עובד שלו הכנסה מעסק אחר. קופת גמל מרכזית לפיצויים – קופת גמל בה החשבון הוא של המעביד, המפקיד כספים להבטחת זכויות עובדיו לפיצויי פיטורין.

האם קופות הגמל מחולקות לקבוצות השקעה שונות?

לצערנו, תחום זה לא מחולק כמו קרנות הנאמנות, אבל אכן ניתן לחלק את קופות הגמל וקרנות השתלמות למספר קטגוריות עיקריות וזאת על פי סוג ואופי ההשקעות שלהן, כאמור בעלון זה. זו גם מטרת משרד האוצר לעתיד לבוא.

לאיזו קופת גמל אני יכול להצטרף?

עובד שכיר יכול להצטרף לקופת גמל לתגמולים לשכירים וכן לקרן השתלמות לשכירים אם מעסיקו מאפשר לו. עצמאי או עובד שכיר שיש לו הכנסה מעסק יכול להצטרף לקופת גמל לתגמולים לעצמאים או לקרן השתלמות לעצמאים. לקופה מרכזית לפיצויים יכול להצטרף רק מעביד.

כמה דמי ניהול רשאית הקופה לגבות ממני?

דמי הניהול נגבים בשיעור קבוע מיתרת החשבון בסוף כל חודש. השיעור המרבי של דמי הניהול הוא 0.167%לחודש – 2% לשנה. דרך נ.מ.ר שוקי הון ניתן לקבל בתנאים מסוימים הטבות בדמי הניהול והטבות אחרות בנוסף.

איך אדע לאיזו קופה כדאי לי להצטרף?

חברות המנהלות קופות גמל נבדלות זו מזו באופן השקעתם, בתשואה, ובשיעור דמי הניהול שהן גובות. בנ.מ.ר שוקי הון תוכל לקבל עזרה והכוונה כיצד להתאים לצרכיך את קופת הגמל המתאימה לך ביותר. ככלל עליך להגדיר לעצמך מספר הגדרות מרכזיות כמו שראינו, ולאחר מכן תדע טוב יותר מהו האפיק הנכון עבורך.

איך אדע כי הקופה אינה “משחקת” בכסף בצורה מסוכנת? או האם יש פיקוח על ההשקעות שמבצעת קופת הגמל?

תקנות קופות הגמל מסדירות מינויים של דירקטוריון וועדת השקעות לכל חברה מנהלת וכללי מסגרת להשקעת קופות הגמל. כל אחד יכול לבחור את אופי הקופה המתאימה לו ע”י בחירה בקופה מתמחה או במסלול השקעה מתמחה (בקופה מסלולית) התואם את העדפותיו.

מהן יתרונות והטבות המס להן זוכה חוסך בקופת גמל?

עובד שכיר המפקיד סכומים בקופת גמל לתגמולים במקביל למעבידו – העובד נהנה מזיכוי ממס לפי הגדרות החוק. ההגדרות מתייחסות לאחוז מההכנסה ולתקרה שנתית מצטברת. חלקו של המעביד שהופקד על שם העובד בקופה אינו חייב במס בידי העובד בעוד שלמעביד הוא מוכר כהוצאה לצרכי מס . לקבלת פירוט מלא לגבי משיכת הכספים והפטורים ממס ניתן לפנות להנהלות הקופה או למשרד השומה באזור המגורים.

מהן יתרונות הטבות המס להן זוכה חוסך בקרן השתלמות?

בקרן השתלמות לשכירים – העובד אינו זכאי להטבת מס בגין הפקדותיו לקרן, אולם הפקדות המעביד עד לתקרה הקבועה בחוק אינן חייבות במס ע”י העובד במועד ההפקדה ולמעביד הן מוכרות כהוצאה לצרכי מס. העובד רשאי למשוך את הכספים שנצברו לזכותו בקרן בפטור ממס בחלוף 6 שנים ממועד ההפקדה הראשונה בקרן. למטרת השתלמות – אם חלפו 3 שנים ממועד ההפקדה הראשונה בקרן ובכפוף לכללים שנקבעו בחוק.

מתי אוכל למשוך את הכספים שהפקדתי בקופת הגמל?

קופה תשלם לעמית את הכספים שנצברו בחשבונו כולל חלק המעביד כדלקמן: בקופה לתגמולים לשכירים – בהגיעו לגיל 60 שנים. אם לאחר גיל 60 משך העובד כסף מהקופה ,ולאחר תקופה החל להפקיד שוב כספים בחשבונו, אז יהיה רשאי למשוך כספים אלו רק אם עברו חמש שנים. אחר פטירת העובד, הזכאים שרשם יכולים למשוך את הסכום שהצטבר. בקרן השתלמות – למטרת השתלמות, החל מתום שלוש שנות חברות בקרן, בהתאם לכללים שנקבעו או לכל מטרה שהיא, וללא צורך באישור כלשהו. החל מתום שש שנים ממועד התשלום הראשון לקרן, ולגבי עובד שהגיע לגיל פרישה, החל מתום שלוש שנים ממועד התשלום הראשון לקרן או לאחר בפטירה.

לאחר שהצטרפתי לקופה מסוימת, האם אהיה רשאי לעבור לקופה אחרת?

או מהי התדירות בה אוכל להעביר את קופת הגמל שלי? חבר בקופת גמל רשאי להעביר את הכספים העומדים לזכותו בקופה לקופת גמל אחרת מאותו סוג . אפשר לעבור מקופת גמל אחת לאחרת בלא הגבלה כמידי חודש. קופת גמל אינה רשאית להטיל כל קנס על עמית העובר לקופה אחרת.

האם גובים ממני אותם דמי ניהול בין אם הקופה מרוויחה ובין אם היא מפסידה?

שיטת גביית דמי הניהול שנקבעה היא בשיעור קבוע מיתרת הצבירה בקופה ואינה תלויה בתשואת שהניבה הקופה .קופת גמל משמשת כאפיק השקעה לטווח בינוני או ארוך הפתוח לציבור הרחב. בהתאם לכך נקבעה שיטת גביית דמי ניהול אחידה ופשוטה המובנת לכל עמיתי קופות הגמל. קיים חשש כי גביית דמי ניהול בשיעור יחסי לתשואת הקופה עלולה לתמרץ מנהל תיקים לקחת סיכונים גדולים יותר מאלו שהוא לוקח בשיטה של דמי ניהול קבועים. אף על קרנות נאמנות נאסר לגבות דמי ניהול כפונקציה של רווחי הקרן ואף נאסר על מנהל תיקים להתנות את שכרו ברווחי הלקוח מהתיק.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

לקבלת שירות או הצעת מחיר

03-5666260

מענה טלפוני: ימים א’-ה’, בשעות 09:00 – 17:30.
—–
צור קשר