ביטוח סיעודי נועד לספק מקור מימון להוצאות הכרוכות בטיפול באדם הנמצא במצב סיעודי

מצב סיעודי מתקיים כאשר אדם אינו יכול לבצע בכוחות עצמו לפחות שלוש מתוך שש פעולות בסיסיות: לקום ולשכב, להתלבש ולהתפשט, להתרחץ ולהתגלח, לאכול ולשתות, לשלוט על סוגרים וללכת. קריטריון זה מכונה ADL3.
מצב סיעודי הוא עול כבד על משפחתו של האדם הסיעודי, הן בשל המאמץ המיוחד שנדרש כדי לטפל בו והן בשל ההוצאות הכבדות הכרוכות בכך, לעתים לאורך שנים.

העלויות השוטפות הכרוכות בטיפול נעות בין 7,000 ש”ח ל-10,000 ש”ח בחודש לסיעוד בבית החולה, כאשר יש להוסיף לכך עלויות שונות להתאמת הבית למצב, ציוד עזר וציוד רפואי ולעתים גם גורם משגיח ומטפל צמוד בחלק מהיום או לאורך כל היום. עלות סיעוד במוסד מקצועי נעה בין 12,000 ש”ח ל-20,000 ש”ח בחודש.

במרבית המקרים מצב סיעודי נובע מהזדקנות ורוב האנשים המוגדרים כסיעודיים הם קשישים, אך מצב סיעודי יכול לקרות לכל אחד בכל גיל כתוצאה ממחלה או תאונה.

מי אחראי לאדם סיעודי?

האחריות הישירה נופלת כמובן על המשפחה הקרובה – בן/בת זוג וילדים בוגרים.

מי משתתף בעלויות הסיעוד?

משרד הבריאות עשוי לממן חלק מן ההוצאות בהתאם לכושר המימון של המשפחה. מימון לאשפוז במוסד סיעודי ניתן ע”י המדינה רק למשפחות מעוטות יכולת. ביטוח לאומי משתתף בהוצאות רק כאשר האדם הסיעודי הינו גמלאי.

המשמעות היא שמשפחה הרוצה להבטיח מקור מימון למקרה סיעודי זקוקה לביטוח סיעודי.

אילו סוגי ביטוח סיעודי קיימים?

ניתן לרכוש ביטוח סיעודי קבוצתי במסגרת קופות החולים. הביטוח הסיעודי של קופות החולים הוא חלקי בלבד ומוגבל בתקופת הסיעוד. כמו כן, יש לשים לב כי הכיסוי הסיעודי אינו כלול בביטוח הבריאות המשלים של קופות החולים ויש לרוכשו בנפרד.
בעבר ניתן היה ליהנות מביטוח סיעודי קולקטיבי במסגרת העבודה, אך סוג זה של ביטוח בוטל עם כניסת הרפורמה לתוקף.
בנוסף ניתן לרכוש ביטוח סיעודי פרטי של חברות הביטוח.

פנו אלינו לייעוץ בנושא ביטוח סיעודי – צור קשר