תכנון פרישה – דברים שכדאי לדעת וטיפים שכדאי ליישם

אם אתם חיים בישראל ופותחים מדי פעם את האינטרנט, סביר להניח ששמעתם את ההערכות האחרונות של המומחים בשוק הפנסיה ומומחי תכנון פרישה, לפיהם הסכום שיעמוד לרשותכם בעת הפרישה יהיה, כנראה, קטן משמעותית ממה שחשבתם.
הסיבות לשחיקה המשמעותית בקרנות הפנסיה בישראל רבות ונובעות, ברובן, מתהליכים פיננסיים גלובליים שעליהם אין לנו שליטה.

האם זו סיבה להתייאש ולהפסיק לחסוך לתקופת הפרישה שלכם? בדיוק להפך.
למעט הדירה שרכשתם, חסכון פנסיוני שלכם הוא הנכס המשמעותי ביותר שיש בידכם, ולכן חשוב להכיר אותו, להבין את משמעות המספרים ובעיקר – לתכנן מראש את תקופת החיים שלאחר הפרישה.

שישה דברים שכדאי לעשות כבר היום כדי להגיע מוכנים לפנסיה

  1. מבינים את המושגים – מידע בהיר וזמין נגיש עבורכם היום, יותר מאי פעם – באתרי החברות, באתר משרד האוצר ובאתר של סוכן הביטוח שלכם. קחו את הזמן לקרוא ולהבין אילו סוגי חסכון פנסיוני קיימים ומה המשמעות של כל אחד מהם.
  2. מכירים את הקיים – כדי לקבל החלטות הנוגעות לתכניות הפנסיה שלכם, חשוב להבין אילו חסכונות כבר יש לכם. באתר הר הכסף תוכלו לאתר את כל התכניות הקיימות על שמכם וכדאי גם להיעזר בסוכן שמכיר אתכם ומרכז עבורכם את כל המוצרים הפיננסיים.
  3. דואגים להישאר מעודכנים –עוקבים אחר ההפרשות לפנסיה באופן קבוע, מוודאים שהמעסיק שומר על הזכויות המגיעות לכם וכמובן מעדכנים את הסוכן על כל שינוי שיכולה להיות לו השפעה על קרן הפנסיה כמו שינויים במצב המשפחתי או הבריאותי, שינוי במקום העבודה וכד’.
  4. בשום מקרה לא נוגעים בכספי הפיצויים – הפרשות לקרן הפנסיה כוללות גם רכיב פיצויים למקרה של פיטורים. רבים מתפתים למשוך את כספי הפיצויים בעת עזיבת מקום עבודה ורואים בהם כסף נזיל וזמין. זוהי טעות חמורה שכדאי שלא תעשו – משיכת כספי פיצויים עלולה לנגוס אחוזים ניכרים מקרן הפנסיה העתידית שלכם ואתם למעשה מושכים עכשיו כסף שבעת הפרישה יהיה שווה פי שלוש.
  5. שומרים על רציפות הכיסויים הביטוחיים והזכויות הפנסיוניות – במעבר לעבודה חדשה מקפידים לעדכן את המעסיק על קרנות פעילות ודואגים להמשיך אותן. בתקופה שבין עבודות חשוב להתייעץ עם הסוכן ואף להעביר תשלומים דרושים למוצרי החיסכון השונים כדי למנוע מצב של פגיעה ברצף הביטוחי.
  6. חושבים קדימה – מתכננים מראש איך יראו החיים לאחר הפרישה – איפה תגורו, מה עתידות להיות ההוצאות החודשיות הקבועות שלכם, מהם סדרי העדיפויות המשפחתיים בהנחה שהיקף ההכנסות עתיד לרדת באופן משמעותי והאם יש לכם אפשרות לייצר מקורות הכנסה נוספים מעבר לפנסיה, למשל באמצעות מימוש נכסים.

אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל לתכנן את הפרישה שלכם ולהיעזר לשם כך באנשי המקצוע המתאימים. ככל שתכירו בחשיבות החיסכון הפנסיוני ותבצעו תכנון נכון של הצעדים הדרושים, כך יגבר הסיכוי שבעת הפרישה תוכלו לחיות את החיים וליהנות מפרי עמלכם, ללא דאגות פיננסיות מיותרות.